Mobilizare la Buzău! Liberalii au ieșit în stradă pentru susținerea Guvernului Bolojan

În pragul unei zile decisive pentru viitorul GUvernului Bolojan, filiala PNL Buzău a transmis un semnal de solidaritate din centrul orașului. Liderii locali, în frunte cu noul prefect al județului, Leonard Dimian, s-au adunat aseară în fața Casei Albe pentru a-și manifesta susținerea față de președintele partidului și premierul în funcție, Ilie Bolojan.
Acțiunea de la Buzău face parte dintr-un val de proteste coordonate la nivel național, menite să pună presiune înainte de votul asupra moțiunii de cenzură programat pentru astăzi.
Fostul prefect al județului, Silviu Iordache, s-a alăturat demersului și a subliniat importanța momentului printr-un mesaj public, evidențiind curajul celor peste 100 de participanți:
„A fost un semnal clar dintr-un județ roșu: există români care văd rezultatele concrete ale unei guvernări serioase și refuză să tacă. După 4 ani consecutivi de creștere a deficitului, actualul guvern a inversat direcția. Asta se cheamă responsabilitate.”
Susținătorii liberali argumentează că actuala guvernare a început un proces de „curățenie” în administrație, proces care ar fi generat reacții adverse din partea opoziției. Iordache a folosit o metaforă dură la adresa contestatarilor guvernului:
„Se pare că „aprinderea luminii din cămară” i-a deranjat pe cei care, ani de zile, au prosperat în întuneric.
Nu ne putem întoarce la obiceiurile care au ținut România pe loc, au permis risipa și au protejat abuzurile.”
