Constantin Toma, invocat de Olguța Vasilescu în disputa despre vocile critice din partide

Lia Olguța Vasilescu a declarat că în PSD nu s-a discutat despre atragerea liberalilor aflați în conflict cu conducerea partidului și a folosit cazul primarului Constantin Toma pentru a susține că opiniile diferite nu ar trebui sancționate prin excludere.
Întrebată dacă PSD ar putea primi în partid liberalii care îl contestă pe Ilie Bolojan, Vasilescu a răspuns că un astfel de subiect nu a fost discutat și că, din punctul său de vedere, cei vizați își vor apăra în instanță calitatea de membri ai PNL.
În argumentația sa, liderul PSD l-a dat exemplu pe Constantin Toma, despre care a spus că este „mai bolojenist decât toți bolojeniștii din PNL”, însă, în ciuda pozițiilor sale publice, în PSD nu s-a pus niciodată problema excluderii acestuia.
„Avem și noi voci critice. E domnul primar Toma de la Buzău, care e mai bolojenist decât cred că toți bolojeniștii din PNL și, cu toate acestea, nu s-a pus problema să-l dăm afară pentru că are o altă opinie”, a afirmat Olguța Vasilescu.
Ea a criticat ideea sancționării membrilor de partid doar pentru că exprimă puncte de vedere diferite de cele ale conducerii, apreciind că o astfel de practică nu este normală într-un partid democratic. Totodată, Vasilescu s-a declarat convinsă că liberalii aflați în conflict cu actuala conducere a PNL vor avea câștig de cauză în instanță, întrucât nu vede motive care să justifice pierderea calității de membri ai partidului.